Kullanıcı:
Şifre:


Şifremi Hatırlat
  Üye Sayisi: 2326
  Ziyaretçi Sayisi: 537785
   Tarihçe

                   

                DEDAK’ I TANIYALIM

 

             1980 Yılında Demir Spor ve Sümer Spor’ dan ayrılan arkadaşlarla Sağlıklı Yaşam Grubu adı altında sayın  Prof. Dr. Orhan Terzioğlu tarafından bir yürüyüş grubu oluşturuldu. İlk dağ yürüyüşü  9 Eylül 1980 tarihinde Balçova dağlarında gerçekleştirildi.

             Katılımcı sayısının  artmasıyla bu grubun içinden diğer dağcılık kulüpleri oluşmaya başladı.

             1985 yılı sonunda görevi nedeni ile Orhan Terzioğlu yönetimi Sayın Kani Çelikel’ e  devretti.

             22 Ağustos 1995 Tarihinde KANİ ÇELİKEL önderliğinde , kurucu üyelerimiz: A.Kemal Baysak,Pervin Baysak,Kani Çelikel,  Ayser Çelikel , Zafer Güngör, Sabri Köroğlu , İlhan Kılıç,  Ülker Bilir, Şadiye Koyu, Emel Oya İlkyaz(Taşkıran), Selahattin Tapul, Cenk Mehmet Atacan,Nurdan Pektaş, Erkan Çetin, İsmail Işıldak,Hilal Işıldak,Erol Çırak, Arif Öz, H.Yaşar  Egemen,Tülay  Egemen, Yasemin Yunatcı , Recai Dinçer, Asiye  Dinçer , Sezai  Dinçer, Adnan Gönüllüleroğlu tarafından ;

 İZMİR DOKUZ EYLÜL DAĞCILIK VE DOĞA SEVERLER KULUBÜ DERNEĞİ  kuruldu ve yürüyüş gurubu dağcılık derneği olarak kurumlaştı. 

             2004 yılı olağanüstü  Genel Kurul toplantısında yapılan tüzük değişikliği sonucunda kulüp adını   İZMİR DOKUZ EYLÜL DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULUBÜ DERNEĞİ olarak değiştirmiş ve kurumsallaşma yönünde yol alınmaya başlanmıştır, dağ yürüyüşü faaliyetlerinin yanı sıra, dağcılık eğitimi ve faaliyetleri etkin bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. 2008 yılı olağan Genel Kurul toplantısında yapılan tüzük değişikliği ile kulübün renkleri Mavi- Beyaz olarak değiştirilmiş, Dağcılık, Doğa yürüyüşleri çalışmalarının yanı sıra Oryantiring çalışmaları hız kazanmıştır.

               Kulübümüzün 260 aktif üyesi vardır, bu güne kadar 870 üye kaydı yapılmıştır, kulübümüz tarafından DEDAK HATIRA ORMANI oluşturulmuştur. Kulübümüzün rehberleri ve eğitmenlerinin katkılarıyla okullarda  doğa sporlarını sevdirmeye yönelik tanıtım çalışmaları, yurt içi , yurt dışı  yüksek dağ tırmanışları, yıl boyunca düzenli olarak dağ yürüyüşleri yapılmakta , dağcılık, kampçılık, doğa yürüyüşü, oryantiring eğitimleri düzenli olarak yapılmaktadır.        

               Kulüp  başkanlığı  KANİ ÇELİKEL(1995-1996),  Dr. ZAFER GÜNGÖR(1996-2000), ALİ FİDAN(2000-2004), BAYRAM ALİ ALTUĞ(2004-2006),NEŞENUR BALKANLI(2006-2008),SELÇUK ERGÜL(2008-2010),İZZETTİN ÇORBACI(2010-2011),2011 yılı olağanüstü genel kurulunda seçilen  SEBAHADDİN BAYRAM (2011-2012) , 2012 yilinda olagan genel kurulda yeniden secilen NESE NUR BALKANLI(2012-2014) ve 2014 yilinda olaganüstü genel kurulda seçilen ÖZCAN SAYGIN tarafından yürütülmektedir.

              Kulübün onursal başkanı Dr. ZAFER GÜNGÖR \' dür.

            Kulübümüzün çalışmalarına katkı koyan tüm başkan ve yönetim Kurulu üyelerimize, kulübümüz üye ve sporcularına sevgi ve şükranlarımızı sunarız.

 

                                                                       DEDAK

                                                  İZMİR DOKUZ EYLÜL DAĞCILIK VE

                                                  DOĞA SPORLARI KULUBÜ DERNEĞİ